W ostatni weekend ferii zimowych 70 kierujących straciło prawo jazdy za jazdę po alkoholu

W ostatni weekend ferii zimowych 70 kierujących straciło prawo jazdy za jazdę po alkoholu

W ostatni weekend ferii zimowych, tj. od 24 do 26 lutego 2017 roku na terenie województwa małopolskiego policjanci ujawnili blisko 70 nietrzeźwych kierujących. Niestety policyjne statystyki pokazują, że 70% z nich to kierujący, którzy mają powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie czyli popełniają przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Ostrzegamy – jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy.

Charakterystyka objawów zatrucia organizmu w zależności od poziomu alkoholu we krwi

STĘŻENIE od 0,30‰ do 0,50‰ – następuje upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, nieznaczne zaburzenie równowagi, obniżenie krytycyzmu, podwyższony nastrój, odprężenie i relaksacja.

STĘŻENIE od 0,50‰ do 0,70‰ – wyraźniejsze zaburzenia sprawności ruchowej (niezauważalne dla otoczenia osłabienie refleksu), nadmierna pobudliwość i gadatliwość, obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości, która prowadzi do fałszywej oceny sytuacji.

STĘŻENIE od 0,70‰ do 2,00‰ – obserwowalne zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, pogłębiający się w miarę narastania intoksykacji alkoholowej spadek sprawności intelektualnej, błędy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciąganie wniosków, opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, znaczna zmienność nastrojów, obniżona tolerancja na zachowania innych, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca.

STĘŻENIE od 2,00‰ do 3,00‰ – mowa wyraźnie zaburzona (bełkotliwa), znaczne spowolnienie ruchów i zaburzenia równowagi (chwianie i przewracanie się), wzmożona senność, znaczne obniżenie zdolności do kontroli własnych zachowań (w większości przypadków dochodzi do braku możliwości samodzielnego wykonania jakichkolwiek działań i skoordynowania ruchów dowolnych).

STĘŻENIE od 3,00‰ do 4,00‰ – spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, zanik odruchów fizjologicznych oraz głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki.

STĘŻENIE powyżej 4,00‰ – głęboka śpiączka, zaburzenia czynności ośrodka naczynioworuchowego i oddechowego, możliwość występowania porażenia tych ośrodków przez alkohol.

Źródło: L. Cierpiałkowska, Alkoholizm, przyczyny, leczenie, profilaktyka, Poznań 2000

Previous Nietrzeźwy kierujący autobusem chciał przewozić dzieci na wycieczkę
Next Wadowice. Kolejne uderzenie w nielegalny biznes tytoniowy

Może to Ci się spodoba

Nietrzeźwy kierujący zatrzymany na autostradzie

W niedzielę 26 marca 2017 roku około godziny 22:00 na autostradzie A4 w miejscowości Balice policjanci Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie podjęli czynności w stosunku do kierującego pojazdem marki Volkswagen

Nieudana próba ukrycia narkotyków i poszukiwanej partnerki

Kryminalni z chełmskiej komendy zatrzymali 44 latka, który posiadał w domu znaczną ilość środków odurzających. Kiedy policjanci pukali do jego mieszkania, ten próbował pozbyć się narkotyków, spuszczając je w toalecie.

W odwecie za nieuregulowane sprawy finansowe uszkodzili trzy samochody – policjanci ustalili sprawców wandalizmu

Praca operacyjna brzeskich kryminalnych zaowocowała zatrzymaniem i rozliczeniem dwóch młodych mężczyzn, którzy uszkodzili trzy samochody. Sprawcy w odwecie za nieuregulowane sprawy finansowe porysowali kamieniem karoserie pojazdów. Straty sięgają ponad 5,5

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie w trakcie kontroli drogowej ujawnili papierosy bez polskich znaków akcyzy

W ubiegłą sobotę tj. 15 lipca br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali  do rutynowej kontroli drogowej BMW poruszające się w rejonie Alei Pokoju. W trakcie  sprawdzenia bagażnika pojazdu – policjanci

„Przedświąteczne porady Policji – działania prewencyjno-profilaktyczne”

W dniu 17 grudnia 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie przeprowadzili działania prewencyjne dotyczące bezpiecznych zakupów przedświątecznych w krakowskich galeriach handlowych. Mundurowi przypominali o zasadach bezpiecznego kupowania i

Samochód wpadł do rowu. Za kółkiem pijany kierowca

Zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodowania kolizji drogowej oraz kierowania bez uprawnień usłyszał 44-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego tygodnia w Podchybiu. Dyżurny policji otrzymał informacje, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź